Dünya'nın En Pahalı Yemekleri, Bursa Yemek, restoran, restaurant, cafe Dünya'nın En Pahalı Yemekleri, Bursa Yemek, restoran, restaurant, cafe pahalı yemek, bursa yemek, yemek bursa, bursa restaurant, bursa restoran, bursa restoranları, restoran bursa, restoranlar bursa, cafe bursa, bursa cafe
ANASAYFA | ENGLISH | REKLAM | İLETİŞİMGhost
>Mekanlar Etkinlikler Harita Yemekler Yemek Tarifleri Yarışma Forum
MenuBelow
Ghost
 
Arama
Detaylı Arama
Arama
Ghost
kategoriler
Akdeniz & Yunan Mutfağı
Kategori
Balık & Deniz Mahsülleri
Kategori
Bar & Pub
Kategori
Brasserie
Kategori
Brunch & Kahvaltı
Kategori
Cafe
Kategori
Cafe - Nargile
Kategori
Cafe - Oyun
Kategori
Catering
Kategori
Çin & Japon & Uzakdoğu Mutfağı
Kategori
Clubs
Kategori
Dünya Mutfağı
Kategori
Ev Yemekleri
Kategori
Fasıl Mekanları
Kategori
Fast Food & Sandwich
Kategori
Gourme Shop
Kategori
İtalyan Mutfağı
Kategori
Kebap & Et Lokantaları
Kategori
Lounge & Bar
Kategori
Meksika & Texas Mutfağı
Kategori
Meyhaneler
Kategori
Pakistan Mutfağı
Kategori
Pastaneler & Pastacılar
Kategori
Pide & Köfte & Döner
Kategori
Pizzeria
Kategori
Şarap Evi
Kategori
Steak House
Kategori
Türk & Osmanlı Mutfağı
Kategori
Vejeteryan Mutfağı
Kategori
Yöresel Mutfaklar
Kategori
Ne İçin Uygun ?
Kategori
bottom
Ghost
Eve Servis
Eve Servis Yapanlar
bottom
Ghost
Alışveriş Merkezleri
Alışveriş Merkezindekiler
bottom
Ghost
Ghost
Ghost
Dünya'nın En Pahalı Yemekleri

 

Dünya'nın En Pahalı Yiyecekleri

Ekonomik krize rağmen lüks yiyeceklerin fiyatları düşecek gibi görünmüyor. Üstelik bir omlete bin dolar ödemek için sırada bekleyen pek çok müşteri var... Havyar' dan kahve ye bira' dan Vodka ya mantar dan patates e kadar farklı ürünler hakkında bilgi veriyor.

En pahalı havyar

Dünyanın en pahalı havyarı siyah havyar sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Doğru yanıt İran havyarı olacak. Almas havyarı olarak da bilinen havyar 24 karatlık altın kutularda satılıyor. Hazar Denizi’ndeki uzunburun balığından elde edilen havyarın özelliği, denizin tuz tabakası içinde kendi kendine konserve olması. Kilosu ise 23 bin dolar. (35 bin TL.)

En pahalı bira

Dünyanın en pahalı birası bin dolara (bin 500 TL’ye) satılıyor. Vieille Bon Secours adındaki bu bira sadece Londra’daki Bierdrome adlı barda satılıyor.

En pahalı kahve

Endonezya’daki bir kahve ağacının yere düşen şekerli meyvelerini, maymunlar kiraz niyetine yiyor. Çekirdekler ise bağırsak yoluyla dışarı çıkıyor. Ardından kabileler bu çekirdekleri toplamaya başlıyorlar. Bu çekirdekler, maymunların vücudunda fermantasyona uğradığı için de ortaya çok özel bir tat çıkıyor. İşte maymunların dışkısından toplanan ve Kopi Luwak adı verilen bu kahve çekirdekleri, bugün dünyanın en pahalı kahvesi olarak satılıyor. Kahvenin 400 gramı 300 dolardan (450 TL’den) başlıyor.

En pahalı votka

İskoçya’da üretilen Diva Vodka, sadece özel işlemleri değil, şişesindeki pırlanta tasarımlarıyla da en pahalı votka olma unvanını elinde bulunduruyor. Öyle ki, votkaların fiyatı 3500 dolardan başlıyor ve 1 milyon dolara (1 milyon 500 bin TL’ye) kadar çıkıyor.

En pahalı mantar

Dünyanın en pahalı mantarı alba beyaz trüf mantarı. Bir pırlanta değerindeki bu mantarları toplamaya köpeklerle çıkılıyor. Bu denli pahalı olmasının nedeni az bulunması ve yoğun aroması. Mantarın kilosu yaklaşık 8 bin dolar. (13 bin TL.) Ama fiyatı 100 binlerce dolara kadar çıkıyor. Öyle ki iki yıl önce Macau Casino’sunun sahibi Stanley Ho, bir kilo trüf mantarı için 330 bin dolar (500 bin TL.) ödemişti.

En pahalı patates

Bir patatesin kilosuna 500 avro yani yaklaşık bin 100 TL öder misiniz? Ödeyenler var. Fransız patatesi olarak bilinen ‘bonnotte’, sadece Noirmoutier adasında yetişiyor. Sadece suyosunu ile beslenen ve deniz kenarında yetişen patatesin soyu ise neredeyse tükendi. Kısacası olur da bir gün bir yerde ‘bonotte’ patatesi görürseniz, size tavsiyem, mutlaka denemeniz. Çünkü yakında bu patatesten eser kalmayacak.

En pahalı omlet

New York’taki Le Parker Meridien otelinin içindeki restoranda yapılan omleti yiyebilmek için bin doları (bin 500 TL’yi) gözden çıkarmanız gerekiyor. Omlette altı yumurta dışında, 300 gram Sevruga havyarı ve bir adet de ıstakoz var. Üzeri de yine havyarla süsleniyor. Aynı omleti evde kendiniz pişirmek isterseniz de, maliyeti 700 dolara, yani yaklaşık bin 70 TL’ye geliyor.

En pahalı dondurma

Dünyanın en pahalı dondurması New York’taki Serendipity 3 restoranındaki bin dolara satılan dondurma idi. Restoranın sahibi Stephen Bruce bu dondurmayı geliştirerek 25 bin dolarlık (32 bin TL.) bir tatlı haline dönüştürdü. Altın kaşıkla servis edilen tatlının içinde kilosu 5 bin TL’ye satılan Knipschildt çikolatası ve beş gram 23 karat altın tozu var. Üstelik kaşık da sizde kalıyor.

En pahalı et

Dünyanın en pahalı eti Wagyu olarak bilinen Kobe sığırından elde ediliyor. Bu sığırların özelliği ise bol bol maltla beslenmesi ve hiç hareket etmemesi. Böylece yağlar, vücudunun tüm bölgelerine eşit olarak dağılıyor. Ayrıca her gün bir saat sırt bölgelerine malt ile masaj yapılıyor. En çok sırt bölgesi makbul olan sığırın bir porsiyonu 100 dolardan (150 TL’den) başlıyor.

En pahalı sandviç

Dünyanın en pahalı sandviçi Berkshire, Cliveden’de satılıyor. Essen Platinium Club içinde satılan bu sandviçin fiyatı 200 dolar. (300 TL.) ‘İki dilim ekmek arasında servis edilen bir yemeğe bu kadar ödenir mi?’ demeyin çünkü bu sandviçin içinde yok yok. Üç katlı sandviçin içinde Bresse tavuğu, domuz pastırması, haşlanmış bıldırcın yumurtası ve beyaz trüf mantarı var. Özel olarak yetiştirilen Bresse tavuğu, gastronomi dünyasının dördüncü harikası olarak nitelendiriliyor. 1182 kalori olan bu sandviçin sağlıklı olduğu da söylenemez.

Birçok lüks restoranın mönüsünde safranlı risotto mutlaka vardır. Safran, aynı adı taşıyan çiçekten elde ediliyor. Ancak yaklaşık 500 gram kuru safran için yaklaşık 75 bin çiçek kullanılıyor. Bu da bir futbol sahası büyüklüğüne eşit. Bu yüzden kilosunun fiyatı bin 100 dolardan başlıyor ve 11 bin dolara (17 bin TL.) kadar çıkıyor. Belki bir dahaki sefere mönüde safran görüp, yüzünüzü buruşturmadan evvel tekrar düşünürsünüz.

bigpane_bottom
Ghost
Ghost
Giriş - Kayıt
[+] Mekan Ekle
Ghost
İş Eleman Portalı
Ghost
Günün Mekanı
Ghost
Pınar Alabalık - Geçit
Pınar Alabalık
Geçit
bottom
Ghost
Günün Yemeği
Ghost
Kıyı Balık | deniz levreği
deniz levreği
bottom
Ghost
Ghost
İndirimdekiler
İndirim Verenler
bottom
Ghost

Anasayfa | Kullanım Koşulları | Reklam | Mekan Ekle | Forum | Yardım | İletişim